SİBO, ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi demek. İnce bağırsakta aşırı üreyen bakteriler esasında insan vücudunun hiçbir zaman üretmediği Hidrojen ve Metan gazlarını açığa çıkarırlar. Bu aşırı üreme nedeniyle kişide “Huzursuz Bağırsak Sendromu (IBS) türü” semptomlar ortaya çıkar.

Gerek bilimsel araştırmalar, gerek bizim tecrübemiz gösteriyor ki IBS olgularının büyük çoğunluğunda altta yatan mekanizma SİBO. Bize göre, huzursuz bağırsak tablosunda ilk akla gelmesi ve araştırılması gereken ana etken, SİBO.

IBS klinik bir tablodur. Kişinin belli zaman dilimlerindeki dışkılama ve sindirim yakınmaları ile tarif edilir. SİBO ise bir biyolojik fonksiyon bozukluğu. IBS’e neden olduğu gibi Gül Hastalığı, Fibromyalji gibi tablolar da ortaya çıkarabilen bir aşırı bakteri üremesi. IBS için ana etkenin SİBO olduğu kişilerde, bu durum bağırsak duvarına da zarar verip bağışıklık sistemi hastalıklarını davet edebilir.

IBS’nin çeşitli nedenleri olabilir; yiyecek hassasiyetleri, kalın bağırsakta dysbiosis, sindirim enzimlerinin eksikliği veya mide asidi azlığı, stres. Hepsi birbirinden ayırt edilemeyen sindirim şikayetlerine neden olabilir. Bunların yanında SİBO da huzursuz bağırsak hastasında ana etken olarak var olabilir ya da olmayabilir.